Czy delfiny są tak bystre, jak sądzimy?

Delfiny mają naprawdę doskonałą opinię. Lecz czy słusznie? I tak, i nie. Pod względem inteligencji można je porównać ze szczurami, a z 26 gatunków delfinów niektóre mają zachowania podobne do ludzkich. Stąd mnóstwo opowieści o delfinach ratujących ludzi. Na przykład w 1996 roku Amerykanin Martin Richardson podczas kąpieli w Morzu Czerwonym został zaatakowany przez rekina. Na pomoc ruszył mu instruktor nurkowania – i ku swojemu zaskoczeniu zobaczył, że wokół Martina pływają 3 delfiny, uderzając płetwami i ogonami w powierzchnię wody, trzymając tym rekina na dystans.

Delfin

Uczeni myślą, że takie zachowanie po prostu wskazuje na silny tak zwany instynkt stadny – delfiny starają się zapewnić swojemu gatunkowi przetrwanie, pomagając sobie wzajemnie; często dotyczy to dowolnej istoty mniej więcej ich rozmiarów. Nie zawsze bowiem dobrze się orientują, kogo lub co ratują: bywały przypadki, że zabiły rekina, po czym natychmiast starały się uratować jego martwe ciało, podtrzymując je nosami, by nie utonęło.

Jednak nie zawsze można wierzyć w ich przyjaźń: to są myśliwi i potrafią się bronić. Samce butlonosów – krewniacy Flippera – są agresywne. Walczą ze sobą i popychają się, by uzyskać dominację. Kilka samców równocześnie narzuca się samicy, a kiedy ona się opiera, po prostu ją gwałcą. Dorosłe delfiny mogą odpędzić rekina, uderzając go „dziobami”, taranując od tyłu, z dala od groźnej głowy. Kilka współpracujących ze sobą delfinów może wystarczająco mocno uszkodzić narządy wewnętrzne rekina, by go odstraszyć, a nawet zabić.

Delfin

Delfiny atakowały także ludzi. Mikę Heithaus, badacz tych zwierząt w Australii, mówi: „Nieumiejętnie tresowane delfiny są niebezpieczne. Mają one takie zęby, że mogą zedrzeć skórę z ramienia, i ogon, którym mogą znokautować„. Delfiny nie lubią być dotykane. Ręka wyciągnięta w dobrych zamiarach może być mylnie wzięta za atakujące szczęki, na co delfin skłonny jest odpowiedzieć ukąszeniem, uderzeniem ogonem lub, co gorsza, głową. Pierwszy zgon spowodowany przez delfina nastąpił w 1994 roku w Brazylii. W Sao Paulo pojawił się delfin, który zaczął zaprzyjaźniać się z kąpiącymi. Wkrótce też otoczyło go w wodzie około 30 osób. Zdezorientowane zwierzę wiele z nich uderzyło głową, co skończyło się śmiercią jednego z mężczyzn.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Google