Jak powstaje sól kamienna?

Sól kamienna, czyli halit to bardzo pospolity minerał, który znajduje się wszędzie, na całym świecie, i którego podróż z głębin Ziemi na nasz stół zaczęła się miliony lat temu. Bogate złoża soli kamiennej uformowały się na dnie płytkich prehistorycznych mórz, które pokrywały naszą planetę. Z czasem morza te powoli się wycofywały, pozostawiając rozległe słone jeziora, które następnie zostały pokryte warstwami osadów.

Sól kamienna

Złoża halitu pod powierzchnią ziemi mogą mieć miąższość od kilku do prawie 30 metrów i znajdować się bardzo głęboko. W Wielkiej Brytanii halit zalega szerokim pasem od Irlandii Północnej, przez Cheshire i Cleveland po północno-wschodnie wybrzeże.

Na suchych obszarach sól ma tendencję do nawarstwiania się, z uwagi na wzmożone parowanie i znikome wymywanie. Sól kamienna może także występować w postaci słupów solnych zwanych diapirami. Powstają one w wyniku wysadzania podziemnych warstw tego minerału. Jeśli taki wysad przebija leżące nad nim skały lub skały te ulegną erozji, złoże soli zostaje odsłonięte.

Sól kamienna stanowi nie tylko wartość samą w sobie, lecz także służy jako źródło informacji; geologowie poszukujący ropy naftowej szukają złóż soli w nadziei, że te zaprowadzą ich do ropy i gazu. Z uwagi na swą nieprzepuszczalność, halit zapobiega przenikaniu ropy i gazu do innych warstw, a więc uszczelnia naturalne podziemne rezerwuary, przyczyniając się do nagromadzania się tych cennych surowców mineralnych.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Google