Jak długo człowiek może wstrzymywać oddech?

W Księdze rekordów Guinnessa czytamy, że Robert Foster wstrzymywał oddech pod wodą przez 13 minut i 42,5 sekundy (po trzydziestominutowej hiperwentylacji tlenem), jednak rekord podczas nurkowania wynosi 2 minuty i 43 sekundy. W normalnych warunkach to mózg decyduje, jak długo można nie oddychać.

Ubocznym produktem oddychania jest dwutlenek węgla. Kiedy nagromadzi się we krwi, to znak, że szybko trzeba dostarczyć więcej tlenu. Dwutlenek węgla rozpuszcza się we krwi, tworząc kwas węglowy. Ten zaś przenika przez barierę krew-mózg i neurony oddechowe w rdzeniu reagują na zwiększony poziom kwasu, wyzwalając reakcję oddechową.

Ten automatyczny mechanizm można kontrolować i celowo wstrzymywać oddech. Do tego potrzebne są neurony z zewnętrznej części mózgu – kory mózgowej. Kontrolowanie oddechu jest konieczne podczas śpiewu, pływania, nurkowania i ćwiczeń medytacyjnych. Małe dzieci często specjalnie wstrzymują oddech, by wystraszyć rodziców i zwrócić na siebie ich uwagę. Po jakimś czasie zawsze jednak występuje reakcja rdzeniowa i przerywa akt dobrowolnego wstrzymywania oddechu.

Krokodyle potrafią pozostawać pod wodą nawet przez godzinę, po prostu dlatego, że ich hemoglobina lepiej zatrzymuje tlen niż nasza. Uczeni z uniwersytetu w Cambridge prowadzą badania mające na celu wyprodukowanie „ulepszonej” hemoglobiny; być może z jej pomocą udałoby się leczyć choroby krwi u ludzi.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Google