Dlaczego nie można po prostu skleić złamanej kości?

ZlamanieLekarze od dawna marzą o użyciu kleju zamiast gwoździ i śrub, tradycyjnie stosowanych do zespalania złamanych kości. Kłopot w tym, że większość klejów działa na powierzchniach suchych. Natura jednak stworzyła klej, który doskonale sprawuje się przy wilgoci – jest to śluz wydzielany przez małże, pozwalający im przywierać do skał pod wodą.

Jeden z gatunków, Mytilus gallopronincialis, wytwarza białko dwa razy bardziej skuteczne niż kleje wyprodukowane przez człowieka i zawierające żywice epoksydowe.

Doktor Simon McQueen-Mason z York University mówi, że białka klejowe spełniają swoje zadanie w wodzie, gdyż ich elastyczna struktura umożliwia wnikanie w mikroskopijne szczeliny w sklejanych powierzchniach, jednocześnie wypychając z tych szczelin cząsteczki tlenu i wody. Zespół doktora McQueena-Masona uważa, że białko to można wytwarzać na skalę przemysłową, przenosząc kodujące je geny z małży na tytoń, który po prostu się zbiera. Klej mógłby wówczas trafić do powszechnego użytku. Wspomniane białko występuje w przyrodzie, więc niemal z pewnością nie będzie niszczyło komórek kości, tak jak niektóre kleje syntetyczne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Google