Jak szybko Ziemia się kręci i czy kiedykolwiek przestanie?

Średnica równikowa naszej planety wynosi 12 756 kilometrów, a punkt na równiku wykonuje pełny obrót w 23 godziny i 56 minut. Tak więc, równik obraca się z prędkością 1700 kilometrów na godzinę – tak szybko, że siła odśrodkowa zmniejsza działanie grawitacji.

Odchudzające się grubasy niech się jednak nie cieszą, bo dla osoby ważącej 60 kilogramów ubytek wagi wynosi zaledwie 20 dekagramów. Mimo to, siła ta wystarcza, by zniekształcić ziemski glob – średnica równika jest około 42 kilometrów dłuższa niż średnica południków.

Obroty Ziemi są jednak coraz wolniejsze – głównie wskutek grawitacyjnego oddziaływania Księżyca na oceany. Tarcie miliardów ton wody o przybrzeżne plaże przy każdym pływie w ciągu 100 tysięcy lat wydłuża każdy dzień o 1,5 sekundy.

Obecnie dzień ma 86 164 sekundy, więc Ziemia zatrzyma się ostatecznie za 5 miliardów lat, ale nie ma się co martwić, że dzień roboczy wydłuży się wówczas w nieskończoność. W tym samym czasie Słońce wyczerpie bowiem swoje paliwo i zaczną się poważniejsze kłopoty.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Google